Unite EC Election results

The new Executive Council is shown below
A copy of the Scrutineers report is available here
Unite Executive Council – 2020 – 2023
Regional constituencies
East Midlands Steve Hibbert & June Shepherd *
Ireland Marie Casey & Noel Gibson
London and Eastern David Agbley, Richard Allday, Zimeon Jones & Monica Sorice*
North East, Yorkshire and Humberside Michelle Smith*** ; Andrew Dyer
North West Mary Callaghan & Tony Woodhouse*
Scotland Eddie Cassidy & Helen McFarlane
South East Hayley Garner*** & Dominic Rothwell
South West Jayne Taylor & Chris Young*
Wales Wendy Gilligan *** & Kerry Owens
West Midlands Julian Allam**,  Maggie Ryan *** & Nick Wareing
Industrial sector constituencies
Automotive Industries John Cooper & Ken Smith*
Aerospace & Shipbuilding Mick Darlington & Tam Mitchell*
Chemicals, Pharmaceuticals, Process and Textiles Cliff Bowen*
Civil Air Transport Jas Gill, Trudi Lanigan & Nigel Stott*
Community Youth workers and not for profit Ruth Hayes*
Docks, Rail, Ferries & Waterways Andy Green*
Education Ken Drury*
Energy and Utilities Tim Davison*
Engineering, Manufacturing and Steel Gary Buchan & Tony Pearson
Finance and Legal Jacob Goddard & Fiona Tatem
Food Drink and Agriculture Debi Bell and Matt Gould
Government, Defence, Prisons & Contractors Chris Cadman*
Graphical Paper and Media & Information Technology Tom Murphy*
Health Suzanne Abachor**,  Lesley Mansell & Steve Thompson
Local Authorities Lisa Colquhoun & Kathy Smith
Passenger Transport Nigel Atkinson, Patricia Davies & Simon Rosenthal
Road Transport Commercial, Logistics and Retail Distribution Mick Casey & Dave Williams
Service Industries Howard Percival
Unite Construction, Allied Trades and Technicians Frank Morris & Tony Seaman
National constituencies
National Black and Asian ethnic minority seat Susan Matthews
National women’s’ seat Jane Stewart *
National disabled members seat vacant – by-election required
National LGBT+ members seat Jenny Douglas *
National Retired members seat Phil Wiseman
National Young members seat James Mason*
Key:
* Constituency elected unopposed
** BAEM designated seat elected unopposed
*** Women designated seat elected unopposed

Leave a Comment